“Ölüm büyük ihtimalle hayatın tek ve en iyi icadıdır. Hayatların değişim noktası. Yenilerine yol açmak için eskileri temizliyor. Vaktiniz sınırlı. Bu yüzden başkasının hayatını yaşayarak boşa harcamayın” diyor Stanford Üniversitesi’ndeki mezuniyet törenindeki konuşmasında Steve Jobs.

Bana göre dünyayı teknoloji anlamında değiştiren isimlerin başında geliyor Steve Jobs. Hayata gelişi, yetimhanede geçen zamanları, evlatlık verilmesi ve bir garajda Steve Wozniak‘la kurdukları Apple şirketi..

Şu an dünyanın en değerli ikinci şirketi olan Apple, Steve Jobs’ın çok az kişiye nasip olan gerçek vizyonerliğin bir sonucu.

Benimsediği Zen felsefesinden dolayı sadeliğin güzelliğine inanan Steve Jobs, hayatını, kullandığımız cihazları estetik açıdan mükemmelleştirmeye adadı. Ve şahsen bunu çok iyi başardı.

Tabii sadece vizyoner değildi.  Ayrıca budala, bazen anlayışsız bazılarına göre kendini bilmez ‘aptalın’ tekiydi. Apple çalışanlarının kendisiyle aynı asansöre binmek istemediği, 25 saniyelik asansör yolculuklarında birçok kişiyi işten kovduğu söylentileri kendisi hakkında söylenenleri doğrular nitelikte. Steve Jobs’ın dünyayı değiştirmek gibi bir niyeti vardı ve bunu mükemmelliyetçi duygularıyla yapmak istiyordu. Belki de dünyayı değiştirme isteğinin üzerinde yarattığı baskıdan dolayı bu şekilde davranıyordu… Kim bilir..

Steve Jobs o dönemde Pepsi’nin başında olan John Sculley‘e; “Hayatının sonuna kadar şekerli su mu satmak istersin, yoksa benimle gelerek dünyayı değiştirmek mi?” diyerek, reddedemeyeceği bir teklif götürdü. John Sculley daha önce bu kadar etkili bir söz duymamış ve yelkenleri suya indirmişti. John Sculley, 1983 yılında Apple’ın başına geçti.

John Sculley, daha sonraları anlaşamadığı Steve Jobs‘ı Apple’dan kovmuştu. Kendi kurduğu şirketten kovulmanın acısını yaşayan Jobs ise yeni şirketler kurarak, hayallerini gerçekleştirmiş ve sonra tekrar Apple’a dönmüştü..

Uyuşturucu kullanan bir hippiden, dünyayı değiştiren bir milyardere dönüşen yolculuk bu belgeselde kısa ve öz bir şekilde anlatılmış. Steve Jobs’la beraber çalışan birçok Apple çalışanın da görüş bildirdiği bu belgesel, Steve Jobs’ın hayatı, gelişimi ve değişimi üzerine önemli tespitleri gözler önüne seriyor.