Okumayı en çok sevdiğim türlerden biri biyografiler ve otobiyografilerdir. Bu kitapları, zamanda yolculuk yapmanız, yakından tanımak istediğiniz insanların hayat hikayelerine derinleme dalmanız için değerli araçlar olarak görüyorum. Bu nedenle olabildiğince çok fazla biyografi otobiyografi kitabı okumaya çalışıyorum. Bu kitaplarla; yeni hayatlar, yeni yollar, yeni hayaller ve daha önce varlığından bile haberdar olmadığım yeni fikirler kazandığımı düşünüyorum.

Hayatımı hedefler üzerinden kurgulamayı pek sevmesem de haftada bir kitap okuma gibi bir hedef koydum kendime. Bunu istikrarlı bir şekilde devam ettirebilir miyim bilmiyorum ama bundan sonra okuduğum kitaplarla ilgili kısa kısa yazmak istiyorum. İlk olarak da bu hafta okuduğum ‘Ayakkabı Gurusu’ isimli kitap hakkında yazmak istedim.

Dünyanın en değerli spor markası olan Nike’ın kurucusu Phil Knight’ın yazdığı bu kitapta, Nike’ın doğuşu, yaşadığı sıkıntılar, logosunun hikayesi, Nike isminin hikayesine kadar birçok konu detaylıca anlatılmış.

Phil Knight’ın otobiyografisi olan bu kitabı okumadan önce çok daha farklı bir beklentide olduğumu itiraf etmeliyim. Kitabı okumaya başladığımda iş yönetimi, marka yönetimi, liderlik, girişimcilik üzerine teknik detaylarla karşılacağımı düşünmüştüm ama hiç de öyle olmadı. Tam anlamıyla bir roman havasındaki kitapta Phil Knight’ın aşkları, dünya gezisi, aile yaşantısı ve biraz da yaşadığı acılarla karşılaştım. Daha önce de buna benzer kitaplar okumuştum ama hiçbiri bu tarzda değildi. Bu kitabı diğerlerinden ayıran en büyük özellik galiba.

Kitabı, iş dünyasının derinliklerini öğrenmek için okuyacaksınız sıkılabilirsiniz. Bir çalışanın rüyasında gördüğü Nike ismiyle başlayıp dünyanın en büyük spor markası haline gelen Nike’ın hikayesini roman tarzında okuyup güzel bir hayata tanıklık etmek isterseniz bu kitap tam da size göre diyebilirim.

Phill Knight’ın ‘Çılgın Fikir’ olarak tanımladığı Nike, Ayakkabı Gurusu isimli bu kitapta detaylıca anlatılmış. Bill Gates bu kitap için ‘En sevdiğim kitaplardan biri’ diyor. Her ne kadar Bill Gates olmasam da benim için de bu kitap hafızalarımda güzel anılarla yaşayacak.